[26-7] [6-1]
Sziasztok!
A szólánc-játékok sorába javaslok egy újat, az előző szó utolsó két szótaga legyen az új szó első két szótaga. (összetett szavak előnyben) Pl.: tejes-bögre, börge-csárda, csárda-ajtó, ajtó-félfa, félfa-mentes stb. Ha nincs kétszótagú folytatás, legalább az utolsó szótag legyen a következő szó első szótaga.
Jelentéstömörítő összetételnek nevezzük az olyan alárendelő összetett szavakat, amelyeknek elő- és utótagja között valamilyen bonyolultabb összefüggés van. Értelmezése több irányból is megközelíthető. (vámvizsgálat, lépcsőház, éjfekete)
Legtöbbjük hasonlatot tömörít: vérvörös, kénsárga, kőkemény. Ezek összevont hasonlatok, a szépirodalmi stílusban metaforák.
Összetett szavak helyesírása
A különírás és az egybeírás szabálya vonatkozik írásukra. Sok összetett szó szókapcsolással keletkezett, a szándékos összekapcsolással keletkezetekkel pedig fellazították szókapcsolatokra (mennydörög, ápolónő).
A szókapcsolatokat külön írjuk, az összetett szavakat egybe, egyes esetekben kötőjellel. Ha a két tag jelentését figyeljük, megállapíthatjuk, hogy szószerkezettel vagy összetett szóval van dolgunk.
Pl.: betegápolónő = beteget ápoló személy
négyszög = mértani fogalom, síkidom
négy szög = négy darab szög
Ha mindkét taghoz járul toldalék, akkor kötőjellel írjuk.
Pl.: jött-ment, jövő-menő
Ha csak az utótag toldalékolható, akkor egybe írjuk.
Pl.: irkafirka, búbánatra
|
[26-7] [6-1]
|